10 nieznanych faktów na temat Vogue'a

Vogue to najbardziej wpływowy magazyn o modzie. Od początku swojej działalności redakcja współpracuje z najlepszymi fotografami, modelkami oraz ilustratorami z całego świata. Tytuł ten ukazuje się już w 22 krajach, a niedawno do tego grona dołączył i nasz kraj. Już niebawem na rynku ukaże się drugi numer Vogue Polska. Z tej okazji mamy dla was garść ciekawostek na temat działalności zagranicznych edycji magazynu. 

 

1. Pierwszą gwiazdą, którą mogliśmy podziwiać na okładce magazynu Vogue US była Madonna. Piosenkarka pojawiła się w wydaniu majowym z 1989 roku. Choć dziś trudno nam uwierzyć kiedyś magazyn ozdabiały wyłącznie ilustracje lub modelki. Obecnie na ponad 90% okładkach Vogue'a możemy podziwiać gwiazdy.

2. Tylko 5 mężczyzn doznało zaszczytu znalezienia się na okładce Vogue US. Zawsze jednak towarzyszyli kobietom. W listopadzie 1992 roku był to Richard Gere, w czerwcu 2000 George Clooney, w kwietniu 2008 Le Bron James, w czerwcu 2012 Ryan Lochte, a w marcu 2014 Kanye West.

3. Rekordowy numer Vogue'a miał 916 stron i ważył ponad 2 kg. Oczywiście był to numer wrześniowy. Niestety ponad 600 stron magazynu zajmowały... reklamy.

4. Podczas sesji do Vogue'a gwiazdom i modelkom towarzyszyło 19 zwierząt. Reese Witherspoon towarzyszył skunks, Kate Basinger gepard, a Keira Knightley sfotografowała się ze... słoniem.

5. Spore kontrowersje wzbudziła sesja zdjęciowa z lutowej edycji magazynu w 2013 roku. Po ataku huraganu Sandy opublikowano bowiem zdjęcia autorstwa Annie Lebovitz przedstawiające top modelki pozujące w kreacjach od projektantów w miejscach dotkniętych katastrofą, w towarzystwie strażaków oraz armii. Opinia publiczna skrytykowała sesję zarzucając jej twórcom brak empatii oraz snobizm.

6. W jednym z artykułów na temat miejsc, jakie trzeba zobaczyć w Europie eksperci z Vogue US polecili... Polskę. Rozmówca magazynu zachwycał się średniowieczną architekturą Krakowa, dziedzictwem narodowym Wrocławia oraz piękną warszawską starówką.

7. Anna Maria Jagodzińska jest pierwszą i jedyną jak dotąd Polką, która pojawiła się na okładce amerykańskiego Vogue'a. Top modelka tak bardzo spodobała się Annie Wintour, że ta zaangażowała ją do dwóch sesji pod rząd, co praktycznie się nie zdarza. Jagodzińska wystąpiła na okładce w towarzystwie takich sław, jak Natalia Vodianowa, Natasha Poly, Lara Stone, Jourdan Dunn, Caroline Trentini, Raquel Zimmermann, Isabeli Fontana i Liya Kebede.

8. W ramach pracy redaktor naczelna Vogue US, Anna Wintour pojawiła się na ponad 3000 pokazów mody na całym świecie!

9. Pierwszą okładkę, którą ozdobiło kolorowe zdjęcie, a nie jak do tej pory dzieło grafika mogliśmy podziwiać w lipcu 1932 roku. Fotografia autorstwa Edwarda Steichena była prostym ujęciem modelki na minimalistycznym tle. Później zdjęcia miały być coraz bardziej nowatorskie i niespotykane.

10. Grupowe okładki biblii nie zdarzają się często, w związku z czym stają się swoistymi ikonami swoich czasów. Zazwyczaj wydanie zdobi fotografia portretowa.