Manolo Blahnik - projektant, którego buty przeszły do historii

Z pewnością każda z was kojarzy kultowe buty towarzyszące Carrie Bradshaw w serialu "Seks w wielkim mieście". Eleganckie, kobiece szpilki z ozdobną broszką na czubku w mgnieniu oka stały się hitem i obiektem pożądania na całym świecie. I to nie tylko za sprawą telewizyjnej sławy! Poznajcie bliżej Manolo Blahnika.

 

1. Manuel "Manolo" Blahnik Rodriguez urodził się 28 listopada 1942 roku w Santa Cruz de la Palma, na Wyspach Kanaryjskich.

2. Ojciec projektanta był Czechem, a matka Hiszpanką.

3. Blahnik studiował prawo w Genewie. W trakcie trwania nauki utrzymywał się z pracy w butikach odzieżowych.

4. W latach 60-tych Blahnik przeprowadził się do Paryża, a później do Londynu, gdzie w 1973 roku otworzył swój pierwszy sklep.

5. Ulubioną kuchnią projektanta jest kuchnia hiszpańska.

6. Podczas wizyty w Nowym Yorku projekty Manolo zauważyła redaktor naczelna amerykańskiego wydania Vogue, Diana Vreeland. To ona poradziła mu, by zajął się tworzeniem butów. Od tego momentu Blahnik zaczął odwiedzać firmy obuwnicze, rozmawiać z ich pracownikami i uczyć się sposobów przetwarzania poszczególnych materiałów.

7. Jego motto brzmi: "Jeśli chcesz poznać duszę kobiety, nie patrz jej w oczy, spójrz na buty".

8. Manolo Blahnik był wielokrotnie nagradzany i doceniany przez branżę. Otrzymał kilka istotnych wyróżnień od Rady Brytyjskich Projektantów Mody.

9. Podobno projektant ma obsesję na punkcie czystości. Potrafi brać nawet kilka pryszniców w ciągu dnia.

10. Do grona ulubienic i muz projektanta należą takie gwiazdy, jak Sarah Jessica Parker, Blake Lively, a nawet Anna Wintour.