Jak narodziła się moda?

Moda na stałe zapisała się już zarówno w historii, jak i w kulturze. Początkowo nikt nie przypuszczał, że tradycyjne krawiectwo przejdzie tak ogromną metamorfozę. Pierwsi klienci oczekiwali bowiem przede wszystkim stroju idealnie dopasowanego do sylwetki, statusu społecznego oraz okoliczności. Dopiero z czasem rozpoczęło się konkurowanie na projekty, wszywanie metek z nazwiskiem twórcy i w końcu pokazywanie kilku kolekcji rocznie. Dziś większość kobiet śledzi trendy, ogląda pokazy i inspiruje się stylizacjami blogerek i infulencerek.  Aby jednak zrozumieć to, co dzieje się dzisiaj, warto zaczerpnąć odrobiny historii.

Człowiekiem, którego bez wątpienia powinna znać każda osoba interesująca się modą jest Charles Frederick Worth. To właśnie on założył pierwszy dom mody i został okrzyknięty “ojcem haute couture”. Brytyjczyk o nieprzeciętnym talencie urodził się 13 października 1825 roku w miasteczku Bourne w Anglii. Swoją karierę rozpoczął w Paryżu, gdzie pracował dla cenionych sukienników - Gagelina i Opigeza. Tam poznał modelkę, która później została jego żoną i muzą. Worth właśnie dla niej tworzył proste sukienki, które szybko zapragnęły mieć też inne kobiety. Jako lojalny pracownik postanowił on namówić swoich chlebodawców do rozszerzenia działalności sklepu i zostania wspólnikami. Gagelin oraz Opigez nie zgodzili się na tą propozycję. Krawiectwo było bowiem zajęciem niezwykle prestiżowym, którego nie wykonywały osoby z ludu. Worth jednak wcale się nie zniechęcił. Znalazł osobę, która wsparła go finansowo i została jego wspólnikiem. I tak w 1858 roku powstała firma Worth&Bobergh zajmująca się wyrobem damskiej odzieży.

Wkrótce w dziełach projektanta zakochała się sama cesarzona Eugenia będąca żoną Napoleona III! Objęła ona swoim patronatem jego pracownię dzięki czemu kariera Wortha nabrała ogromnego rozpędu. Wszystkie zamożne kobiety zaczęły masowo zamawiać sukienki od projektanta, zaś jego sława zaczęła wykraczać poza granice Francji. U Wortha zaczęli ubierać się dosłownie wszyscy. Od arystokracji, po aktorki, piosenkarki, a nawet kurtyzany. Za co pokochały projektanta? Przede wszystkim za prostotę! Dzieła Wortha stały w opozycji do obowiązujących trendów. Były lekkie, zwiewne i przy tym bardzo kobiece. Projektant wybierał szlachetne materiały i stawiał na fasony pięknie opływające kobiecą sylwetkę.

Charles Worth to pierwszy twórca, który do swoich projektów przyszywał metki poświadczające ich oryginalność. Zaczął też organizować pokazy mody, które odbywały się cztery razy do roku. To właśnie na wybiegach lansował trendy inspirowane władczyniami, dla których tworzył. W ten sposób stworzył podwaliny dla mody współczesnej.