10 rzeczy, których nie wiesz o Karlu Lagerfeldzie

Karl Lagerfeld to jedna z najbardziej wpływowych postaci w świecie mody. Charyzmatyczna osobowość, unikalny wizerunek i talent, którego mogą mu pozazdrościć wszyscy. Jest wizjonerem, kreatorem trendów i wszechstronnym artystą. To on stworzył współczesny image domu mody Chanel, dzięki czemu wyciągnął go z kryzysu po śmierci Coco. To Karl poddał metamorfozie kultową torebkę 2.55 sprawiając, że do dziś pozostaje ona jednym z najbardziej pożądanych przez kobiety dodatków. Lagerfeld to wyjątkowy projektant, reżyser, a także fotograf. Uwielbia ludzi z charakterem, sam słynie zresztą z ciętego języka. Jaki jest naprawdę? Dzisiaj zdradzimy Wam jego największe sekrety! 

 

1. Karl Lagerfeld tak naprawdę nazywa się Karl Otto Lagerfeldt. Pozbył się jednak ostatniej litery z nazwiska tak, by brzmiało ono bardziej komercyjnie.

 

2. Lagerfeld długo ukrywał swoją datę urodzenia oraz pochodzenie. Przez kilkadziesiąt lat utrzymywał, że urodził się 5 lat później niż w rzeczywistości. Tak naprawdę Karl przyszedł na świat w 1933 roku w Hamburgu. Jego matka była Niemką, a ojciec pochodził z Władywostoku w Rosji. Karl przez lata twierdził natomiast, że wychował się w rodzinie niemiecko-szwedzkiej.Skąd tak wiele sprzeczności? Projektant w jednym z wywiadów powiedział, że to jego matka ukrywała przed nim prawdziwy akt urodzenia. Do tej pory nie wiadomo dlaczego miałaby to robić.

3. Gdy Karl był dzieckiem chciał został ilustratorem, rysownikiem lub twórcą kreskówek. Miłość i pasja do mody jednak zwyciężyły i dziś jest liderem trzech luksusowych marek: Chanel, Fendi i  Karl Lagerfeld.

4.  W wieku kilkunastu lat Karl Lagerfeld wyjechał z rodzinnego Hamburga do Paryża, by uczyć się rysunku. Drzwi do kariery otworzył mu udział w konkursie na najlepiej skrojony płaszcz. Projektant zgłosił się do niego z żółtą oversizową narzutką i... wygrał! Niedługo później pracował już dla Pierre'a Balmaina, który powierzył mu obowiązki swojego asystenta. Potem przyszedł czas na Jeana Patou, Krizia, Charlesa Jourdana oraz Valentino. W 1972 roku stworzył czarno-białą kolekcję dla Chloe, która zachwyciła międzynarodowe środowisko.

5. W 1983 roku Karl Lagerfeld został dyrektorem kreatywnym domu mody Chanel. Marka, po śmierci założycielki Coco zmagała się z ogromnym kryzysem. Zarzucano jej konserwatyzm, a wręcz nudę! To Karl odświeżył wizerunek Chanel, stał się jej liderem i sprawił, że projekty domu mody szły z duchem czasu. To dzięki niemu klasyczne kolekcje Coco zyskały nowy wymiar. Stały się ponadczasowe i do dziś cieszą się ogromnym powodzeniem. Lagerfeld zajął się także flagowym modelem Chanel - torebką 2.55. Dokonał dwóch widocznych zmian w jej designie - dodał logo domu mody oraz przeplecenie metalowego łańcuszka skórzanym paskiem.  Do dzisiaj, w każdej kolekcji Chanel znajdują się nowe wersje 2.55. Robi się ją z różnych rodzajów skór, jedwabiu, a nawet jeansu! Karl stworzył także torebkę "Boy" inspirowaną miłością życia Coco.

6. Projektant śpi siedem godzin dziennie. Ok. godz. 8 je śniadanie, które popija szejkami proteinowymi bez cukru. Nie lubi gorących napojów, w tym kawy i herbaty. Uwielbia za to dietetyczną colę, którą - jak sam przyznaje może pić cały dzień. Do studia Chanel Karl dociera dopiero późnym popołudniem. Wcześniej czyta, maluje, projektuje, przegląda magazyny modowe, wyleguje się w wannie oraz... jest czesany przez fryzjera.

7.  Karl uwielbia czytać książki. W swoim domu ma ogromną bibliotekę, która wyłożona jest książkami po sam sufit! W kolekcji Karla znajduje się już ponad 300 tysięcy tytułów. Jak sam przyznaje - najczęściej sięga po lektury rano. Ma do tego wyznaczone specjalne miejsce, z widokiem na Luwr oraz Sekwanę.

8. Lagerfeld schudł ponad 40 kilogramów w rok po tym, jak zobaczył kolekcję Hediego Slimane'a dla Diora. Tak bardzo spodobały mu się spodnie rurki oraz wąskie marynarki, że zapragnął być chudy. Swoje perypetie z utratą wagi spisał w książce "The Karl Lagerfeld Diet".

9. Projektant uwielbia charyzmatyczne modelki, dlatego wśród jego ulubienic znajdują się między innymi Ciara Delevigne, Gigi Hadid oraz Kendall Jenner. Karl fotografował także największe gwiazdy światowego formatu - Scarlett Johansson, Zoe Kravitz czy Dakotę Fanning. Jego zdjęcia pojawiły się w amerykańskim wydaniu magazynu Vogue, a także w Harper's Bazaar.

10. Karl nie potrafi sobie wyobrazić życia bez swojej kotki - Madamoiselle Choupette Lagerfeld. Trafiła ona do projektanta w 2011 roku jako prezent od Baptiste Giabiconi. Po kilkunastu dniach u Lagerfelda była już królową mediów społecznościowych. Choupette, choć jest tylko kotem wydała już dwie książki - "The Perfect Life of a Fashion Cat" oraz "The Scrapbook of Choupette". Ma także własną linię kosmetyków do makijażu Choupette Uemura. Wzięła udział w licznych kampaniach reklamowych, w tym między innymi dla Opla! Tylko w rok zarabia ok. 3 miliony dolarów. Nic dziwnego, że ma aż dwie nianie i ochroniarza.