Eleganckie żakiety w stylu Chanel

Od kiedy Gabrielle Chanel zajęła się projektowaniem robiła wszystko, by poza stylowym wyglądem dać kobietom coś jeszcze. Tą rzeczą była wygoda i nieoceniony komfort, które stały w opozycji do sztywnych reguł ubierania się dominujących w tamtych czasach. Mademoiselle przyświecał cel, by kobiecy strój nie tylko podkreślał sylwetkę, ale również był ponadczasowy i funkcjonalny. Z tą myślą stworzyła wyjątkowy kostium składający się z żakietu w pudełkowym kroju oraz spódnicy z zakładką. Oba te elementy garderoby szybko zyskały uznanie na całym świecie i dziś są już uważane za kultowe. 

 

W latach 50-tych na arenie międzynarodowej dominowały głębokie dekolty, mocno podkreślona talia i bogato zdobiony dół. W głowie Coco zrodziła się jednak wizja zupełnie innej kobiecej sylwetki. Postanowiła stworzyć prostą w kroju, ale bardzo efektowną garsonkę. Zestaw składający się z żakietu i spódnicy miał swobodnie opływać figurę i jednocześnie gwarantować komfort ruchów. Początkowo marynarka miała półokrągły dekolt i trzy kieszenie usytuowane w dwóch rzędach. Żakiet dopełniały ozdobne guziki z logiem CC, lamówka w kontrastującym kolorze oraz piękna, jedwabna podszewka. W środku, wzdłuż dolnej krawędzi marynarki wszyty był cienki łańcuszek, który był gwarancją dobrego ułożenia na sylwetce.

W 1955 roku na pokazie Coco Chanel pojawiła się tweedowa wersja jej żakietu. Gabrielle zaczęła eksperymentować również z krojem marynarki. Odcięła jej klapy i znacznie skróciła. W ten sposób powstał prosty, pudełkowy żakiet sięgający linii talii. Minimalizm i komfort, jaki zapewniał genialny projekt Chanel sprawiły, że kobiety na całym świecie zapragnęły go mieć. Elegancka i stylowa marynarka przetrwała próbę czasu i do dziś jest jedną z najbardziej pożądanych przez fashionistki. Nic dziwnego, ten kultowy projekt jest oryginalnym dopełnieniem każdej stylizacji. Świetnie sprawdzi się w roli eleganckiej marynarki zarzuconej na sukienkę, ale nie tylko. Śmiało możesz go nosić również do jeansów rurek i oxfordek. Gwiazdy nie boją się zakładać tweedowego żakietu także do spodni z dziurami, prostego T-shirtu i sportowych butów. Taki element garderoby dodaje bowiem elegancji każdemu lookowi. Czas więc, by znalazł się także w twojej szafie!

Fot. Pinterest