Michael Kors i jego droga na szczyt

Michael Kors jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów na świecie. Szerokie grono odbiorców ceni go przede wszystkim za nowatorskie podejście do mody, precyzję w dopracowywaniu akcesoriów oraz niekwestionowaną umiejętność łączenia świata high fashion z komercyjnym rynkiem. Jak wyglądała jego droga na szczyt? 

 

Karl Anderson Junior urodził się w 1959 roku w Long Island w Nowym Jorku. Jego rodzicami byli modelka Joan Korsoraz student Karl Anderson. Małżeństwo to nie trwało jednak długo. Kiedy Karl Jr skończył 5 lat jego matka ponownie wyszła za mąż. Wtedy też zaproponowała synowi, by zmienił imię i nazwisko. W ten sposób Karl Anderson stał się Michaelem Davidem Korsem.

Michael Kors od dziecka wykazywał artystyczne zdolności. Już jako 5-latek zaprojektował dla swojej mamy suknię ślubną. Uwielbiał też chodzić z nią na zakupy i przeglądać magazyn Vogue. Michael zajął się projektowaniem na poważnie już jako nastolatek. Rodzice udostępnili mu bowiem piwnicę domu, którą przerobił na swoją pracownię. Młody Kors zaszywał się w swojej "Iron Butterfly" i tworzył naprawdę wyjątkowe prace.

W 1977 roku Kors rozpoczął naukę w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Zaledwie 10 miesięcy później porzucił jednak szkołę na rzecz prowadzenia własnego biznesu. Rozpoczął pracę w butiku Goodmana przy popularnej 57 ulicy. Tam został mu udostępniony maleńki fragment przestrzeni, w którym mógł wystawiać i sprzedawać ubrania własnego projektu. Przez cały ten czas oszczędzał też na swoją pierwszą autorską kolekcję. Jak się okazało, już w 1978 roku mógł ją zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców. Został przyjęty niezwykle ciepło, dzięki czemu zaledwie kilka miesięcy później otworzył własną markę modową. Jego damska linia była sprzedawana w wielu luksusowych butikach!

W 1981 roku ubrania i dodatki od Michaela Korsa sprzedawały największe domy towarowe. Wydawałoby się, że firma musi odnieść sukces. Niestety, w 1993 roku Kors ogłosił bankructwo i zawiesił swoją działalność. Cztery lata później postanowił jednak wrócić. Z nową, tańszą linią ubrań. Wtedy też podjął się współpracy z marką Celine, w której pełnił funkcję dyrektora kreatywnego. Ku zadowoleniu krytyków odświeżył jej wizerunek i dodał nowoczesnego charakteru. Wprowadził również linię ready-to-wear, która cieszyła się ogromną popularnością. W 2003 roku Kors postanowił jednak odejść ze stanowiska i zająć się tworzeniem własnej marki. Poza linią damską uruchomił także kolekcje męskie, a także zaczął projektować buty, zegarki, okulary, biżuterię, torebki i perfumy.

Prywatnie, Michael Kors jest szczęśliwym mężem swojego wieloletniego partnera, Lance'a LePere. Mężczyźni poznali się na początku lat 90-tych w... pracy. Lance był stażystą, a dziś pełni funkcję dyrektora kreatywnego marki.

Na czym polega fenomen marki Michael Kors? Przede wszystkim projektant trafia do szerokiego grona mniej zamożnych, acz aspirujących klientów. Dodatki sygnowane logo MK są synonimem luksusu i dobrego statusu społecznego. Ich ceny nie są wygórowane, a dzięki outletom czy wyprzedażom sezonowym wiele kobiet może sobie na nie pozwolić. Nie można zapomnieć również o samym charakterze projektów Michaela Korsa. Od samego początku swojej działalności Kors jest wierny wizji eleganckiej, luksusowej marki z delikatnie sportową nutą. Nic więc dziwnego, że ubrania, buty i torebki od Michaela Korsa budzą zachwyt i pożądanie. Świetnie nadają się zarówno na co dzień, jak i na spektakularne wyjścia.

Fot. Pinterest.com