Buty sportowe są podstawą każdego treningu. To one zapewniają stopie odpowiednią stabilizację i amortyzację, przez co stanowią podporę dla całego ciała. Źle dobrane obuwie prędzej czy później może doprowadzić do kontuzji lub co gorsza, do jakichś poważniejszych urazów. Nie ma sensu oszczędzać na tego typu rzeczach. Jeśli ćwiczymy regularnie, brak odpowiedniego obuwia w końcu doprowadzi do poważnych problemów ze stawami kolanowymi, a nawet z kręgosłupem. Wydane wtedy kwoty na lekarzy i leki, znacznie przewyższą wartość profesjonalnego obuwia na trening.

Wybierając odpowiedni model dla siebie, po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów będziemy ich używać. Co innego buty do biegania, a co innego buty np. na fitness. W przypadku tych pierwszych można je ewentualnie wykorzystać na siłownię. Jednak w drugą stronę niestety to już nie zadziała.

Buty przeznaczone specjalnie na fitness, siłownię, cardio, przede wszystkim powinny mieć podeszwę twardą i mało giętką, co jest koniecznym warunkiem aby zapewnić sobie odpowiednią stabilność podczas ćwiczeń. Muszą się one również charakteryzować dużą przyczepnością, aby nie ślizgały się po podłodze. O czym jeszcze pamiętać? Oczywiście o tym, aby materiał, z którego są wykonane był jak najbardziej przepuszczający co pozwoli na swobodne oddychanie stopy podczas treningu. Warto również zwrócić uwagę czy pięta jest usztywniana i tył buta sięga co najmniej do kostki. Jeśli tak, to możemy być pewne, że odpowiednio chronimy swój staw skokowy przed urazami.

Buty sportowe przeznaczone do biegania są zdecydowanie bardziej wymagające. Po pierwsze należy odpowiedzieć po jakich powierzchniach będziemy biegać. Jeśli nasza główna trasa biegnie asfaltem, wystarczą modele z bardziej lekką, giętką podeszwą. Buty na trening przełajowy powinny mieć ją zdecydowanie grubszą i twardszą podeszwę. Ważne podczas wyboru jest również określenie kształtu swoich stóp. To pozwoli na dobór odpowiedniego obuwia spośród takich modeli jak np. neutral, motion-control czy też cushioned.