• Płaszcze x

Płaszcze w pierwszej kolejności można określić, jako alternatywa dla wszelkiego rodzaju kurtek. Oczywiście mają one swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak chyba każda z nas powinna się do niego przekonać i wzbogacić swoją szafę w przynajmniej jeden fason tego rodzaju okrycia wierzchniego.

Płaszcze najłatwiej podzielić na te grubsze, idealne podczas najzimniejszych miesięcy w roku oraz nieco cieńsze, idealne do noszenia wczesną wiosną oraz jesienią. Przeważnie spotykane są modele taliowane, lub po prostu zaopatrzone w pasek, który doskonale podkreśla kobiecą talię. Co do zapięcia, najbardziej popularnymi modelami są płaszcze dwurzędowe, rzadziej spotykane są jednorzędowe. Innym rozwiązaniem są modele zapinane na kołki, a nawet na suwak.

Na zimę polecane są przede wszystkim długie płaszcze puchowe, sięgające co najmniej połowy uda. Płaszcze tego typu są niezwykle lekkie i wygodne, a przy okazji doskonale chronią przed mrozem i innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Swoje „właściwości” zawdzięczają one pierzem np. kaczym lub gęsim. Dlatego ważne jest aby przed zakupem wybranego modelu sprawdzić rodzaj wypełnieni, bowiem bardzo często tańsze wersje posiadają sztuczne, syntetyczne wypełnienie, które niestety nie chroni zbyt dobrze przed zimnem. Jeśli jednak nie jesteś fanką „puchówek” śmiało możesz sięgnąć po klasyczny wełniany płaszcz. Pomimo, iż z pozoru jest on dużo cieńszy od tego wykonanego z puchu, bardzo ściśle zbita wełna naturalna, również jest nieocenionym izolatorem, bezkompromisowo chroniącym przed zimnem.

Jeśli natomiast chodzi o cieplejsze pory roku, prym wiodą ponadczasowe trencze jedno- lub dwurzędowe, powszechnie nazywane prochowcami. Jest to zdecydowanie klasyka gatunku, która bez dwóch zdań będzie pasowała kobietom w każdym wieku. Również bez problemu wpasuje się w większość stylizacji. Oczywiście będzie doskonałym uzupełnieniem każdej eleganckiej kreacji, jednak wbrew pozorom efektownie będzie on również wyglądał w połączeniu z jeansami i trampkami. Taka typowo miejska stylizacja, powinna przypaść w gusta większości z pań.